30.11.2015 10:13

Varovné príznaky ako rozpoznať nedostatok určitého vitamínu

V dnešnom článku sa zameriame na popis príznakov, ktoré sprevádzajú nedostatok rôznych vitamínov. Príznaky môžeme klasifikovať aj ako zdravotné potiaže nižšej intenzity a ak sa ignorujú, môžu prerásť do vážnejších ochorení.

Niektoré príznaky, či symptómy je možné označiť aj za ochorenia, keďže hranica medzi príznakom a ochorením nemusí byť vždy úplne jasná.

Okrem toho sa žiada ešte upozorniť na to, že nižšie spomenutý zoznam nemusí obsahovať všetky zdravotné problémy, ktoré je možné vitamínmi odstrániť. Prírodná medicína totiž často vyžíva vitamíny aj na liečbu takých ochorení, ktoré nemusia byť nutne vyvolané ich nedostatkom.

Vitamín A

Nízky príjem vitamínu A je typický predovšetkým pre rozvojové krajiny, kde sa odhaduje, že ním trpí až tretina všetkých detí do 5 rokov. Z nich okolo pol milióna prichádza každoročne o zrak a ďalší vyše pol milióna umiera.

Nedostatok vitamínu A sa prejavuje najčastejšie poruchami zraku. Vážnosť ochorenia sa líši podľa štádia, do ktorého dlhodobý nedostatok tohto vitamínu dospel.

 

Najľahšie štádium predstavuje takzvanú nočnú slepotu. Vážnejšie formy predstavujú: xeroftalmiakeratomalacia a dokonca aj úplná slepota.

Vitamín B1 (tiamín)

beri-beri

beri beri

Chemické látky odvodené od tiamínu a enzýmy, ktoré na ňom závisia sa nachádzajú v takmer každej ľudskej bunke. Jeho nedostatok preto ovplyvní veľmi veľa biologických procesov.

Obzvlášť citlivým na nedostatok vitamínu B1 je nervový systém.

V najzávažnejších prípadoch sa dlhodobý výrazný deficit tiamínu môže prejaviť ažkolapsom, upadnutím do kómy, prípadnesmrťou.

Medzi známe ochorenia patria beri-beri (neurologické a srdcovocievne ochorenie), Wernick-Korsakovov syndróm a zraková neuropatia.

Vitamín B2 (riboflavín)

Riboflavín sa takmer neustále vyplavuje močom von z organizmu. Preto ak jeho príjem nie je pravidelný, často dochádza k jeho nedostatku. Ten je takmer vždy sprevádzaný nízkou úrovňou aj ďalších vitamínov.

ariboflavinoza

ariboflavinóza

Najbežnejším ochorením vyvolaným nedostatkom riboflavínu jeariboflavinóza.

Tá sa prejavuje červenými a popraskanými perami, zápalom jazyka a ústneho epitelu, aftami, popraskanými kútikmi úst a bolesťami hrdla.

Medzi ďalšie problémy patria suchá a lúpajúca sa pokožkatekutiny v dutináchanémia a začervenané, svrbiace alebo na svetlo senzitívne oči.

Vo všeobecnosti je možné povedať, že nedostatok riboflavínu sa prejavuje typicky na miestach úst, očí a slabín.

Vitamín B3 (niacín)

Najznámejším ochorením, ktoré zapríčiňuje nedostatok niacínu, je nemoc zvaná pellagra. Ide o ochorenie prejavujúce sa hnačkami, výraznými zmenami na pokožke a demenciou. Pri dlhodobom pretrvávaní môže zapríčiniť aj smrť.

pellagra

pellagra

Pellagra sa najčastejšie vyskytuje v rozvojových krajinách príznačných podvýživou.

Môže sa však objaviť aj v rozvinutých krajinách u ľudí, ktorých prevažnú časť stravy tvorí kukurica.

Tá totiž obsahuje málo tak niacínu, ako aj aminokyseliny tryptofán, ktorá je pre pellagru rovnako príznačná.

Medzi ďalšie, menej závažné, prejavy nedostatku niacínu patria prevažne psychické problémy ako podráždenosť,slabá koncentráciapocity úzkostiúnavanepokojapatia a depresia.

Vitamín B5 (kyselina pantoténová)

Nedostatok vitamínu B5 je u ľudí pomerne zriedkavý, pretože sa nachádza vo veľkom množstve potravín. V prípade, že k nemu dôjde, takmer všetky príznaky po dodaní kyseliny pantoténovej rýchlo vymiznú.

Varovné znaky nedostatku vitamínu B5 sú podobné ako u ostatných vitamínov skupiny B. Zahŕňajú prevažne zníženú energetickú hladinu,necitlivosťparestézia (nepríjemné pocity vo svaloch), svalové kŕče. Nedostatok tohto vitamínu môže ďalej viesť k psychickým potiažam akopodráždenosťúnava alebo apatia.

Za zmienku stojí tiež hypoglykémiaznížená tolerancia na inzulínnespavosť,malátnosťnevoľnostizvracanie, či bolesti brucha. V jednej štúdii na dobrovoľníkoch boli zaznamenané príznaky ako pálivé pocity na nohách.

Vitamín B6 (pyridoxín)

Vitamín B6 sa v organizme podieľa v rôznych aspektoch metabolizmu tukov, cukrov a proteínov, ale aj na syntéze neurotransmiterov, histamínovej syntéze, tvorbe hemoglobínu (červenom krvnom farbive) a génovej expresii.

Nedostatok pyridoxínu je zvyčajne detská choroba. Vtedy sa príznaky objavia v priebehu prvých 12 mesiacoch života dieťaťa. Ide zvyčajne o záchvaty, podráždenosť a neurologické problémy.

U dospelých sa príznaky pyridoxínu prejavujú prevažne dermtitídou (kožné problémy), pluzgierami na jazykuodlepovaním vrchnej pokrývky jazyka,aftamizápalmi pierzápalmi ústnych kútikovsvrbením telesných záhybov(napríklad v podpazuší) či začervenanými očami. Tiež sa môžu vyskytnúť lézie na koži.

Okrem uvedených príznakov sa môžu pridružiť aj psychické problémy akoospalosťzmätenosť a neuropatia (poškodenie nervov periferného nervového systému).

Pozor si treba dávať pri užívaní kortikosteroidov. Jednou z ich vlastností je znižovanie dostupnosti vitamínu B6.

Vitamín B9 (kyselina listová)

Kyselina listová je nesmierne podstatná pre veľké množstvo telesných funkcií. Medzi tie najdôležitejšie patrí syntéza DNA, oprava poškodenej DNA, delenie a rast buniek. Uvedené funkcie sú nepostrádateľné pre zdravý rast a vývoj dieťaťa počas tehotenstva i dospievania.

Nedostatok kyseliny listovej počas tehotenstva môže viesť k celej rade rôznych deformácii, vrátane neurálnej trubice (vážna deformácia centrálnej nervovej sústavy v mozgu, mieche a lebke) a deformáciam srdca.

Medzi ostatné zdravotné príznaky ovplyvnené nedostatkom kyseliny listovej patria kvalita spermiísrdcová činnosťmozgová mŕtvicarakovinadepresia,zmätenosť, vekom podmienená degenerácia svalovanémiahnačky čipľuzgiere na jazyku.

Vitamín B12 (kobalamín)

Tento vitamín je kľúčový pre správne fungovanie mozgu, nervového systému a taktiež pre krvotvorbu. Je hojne zastúpený v potrave živočíšneho pôvodu a naopak výrazne nedostatkový v rastlinnej strave.

Vyprodukovať tento vitamín sú schopné len baktérie, ktoré majú enzýmy potrebné pre jeho syntézu.

Existujú dve základné príčiny nedostatku vitamínu B12. Prvou z nich je autoimúnne ochorenie, tzv. zhubná anémia, alebo tiež Biermerovo Addisonová anémia. Je vyvolaná poškodením špeciálnych buniek v žalúdku vylučujúcich špeciálny proteín potrebný pre absorpciu Vitamínu B12.

V prípade neliečenia tejto choroby hrozí do troch rokov smrť. Druhou typickou príčinou nedostatku vitamínu B12 je jeho nízky príjem v strave. Príznaky nedostatku sa dostavia až po nejakom čase, keď sa vyčerpajú jeho zásoby v organizme. Približne polovica zásob sa nachádza v pečeni, z ktorej sa každý deň do tela vyplavuje okolo 0.1%.

Medzi najčastejšie príznaky nedostatku vitamínu B12 patria nasledovné:anémia, problémy tráviacej sústavy, neurologické symptómy ako vnímavostné a pohybové problémy, znížená citlivosť na jemné dotyky, degenerácia miechy, demencia a iné psychiatrické potiaže.

Ďalšie prejavy nedostatku vitamínu B12 môžu byť znížená citlivosť na vibrácie a tlak, pálivé, svrbivé a mravenčie pocity na pokožke či znížené svalové reflexy.

Vitamín C (rôzne formy askorbátu)

Vitamín C patrí medzi najdôležitejšie vitamíny. Jeho nedostatok ovplyvní celu škálu metabolických procesov v organizme.

skorbut

skorbut

Jeho totálny nedostatok spôsobuje ochorenie skorbut.

Typickými prejavmi skorbutu sú krvácajúce ďasná, krv vytekajúca z iných telesných otvorov ale i ťažko sa hojace rany.

Dobrou správou je, že v súčasnosti sa toto ochorenie vyskytuje len veľmi zriedka.

V minulosti bol skorbut známy u námorníkov, ktorí dlhé mesiace počas plavby na mori nemali dostatok čerstvého ovocia a zeleniny.

Napriek tomu, že absolútna forma nedostatku Vitamínu C sa už dnes vyskytuje naozaj len zriedka, neznamená to, že jeho menej zjavné formy neexistujú. Z toho potom vyplýva celý rad pridružených zdravotných problémov, ktoré „moderná“ medicína pripisuje všeličomu inému, len nie nedostatku vitamínu C.

No a tu je stručný prehľad príznakov vyvolávaných nedostatočným príjmom vitamínu C: únava, slabosť, suchá pokožka, lámavé vlasy, časté opuchy, zápaly a bolesti ďasien, krvácanie z nosa, znížená imunita a odolnosť proti infekciám, bolesti kĺbov, strata zubov, strata na váhe, lapanie po dychu, nervové potiaže, horúčky a kŕče.

Vitamín D

Vitamínu D sme sa na našej stránke venujeme pomerne často. Hlavnou úlohou vitamínu D je absorpcia vápnika a fosforu. Najdôležitejšou formou je D3, čiže kalciferol.

rickets

krivica

Vitamín D nie je skutočným vitamínom, keďže telo si ho vie v pokožke vytvárať aj samo pri dostatočnom vystavení sa dennému svetlu s UVB lúčmi.

Tuto si v krátkosti uvedieme najčastejšie prejavy, ku ktorým dochádza, ak je vitamínu D v organizme nedostatok: krivica (hlavne u detí), nezvyčajné zmäknutie a stenčenie lebečných kostí, osteomalácia, osteoporóza, bolesti svalov a svalová slabosť.

V prípade dlhodobo pretrvávajúcom nedostatku sa môžu u človeka vyvinúť nasledovné ochorenia: rakovina, srdcovo-cievne ochorenia, poškodená imunita a skleróza multiplex.

Vitamín E

Vitamín E je vlastne označenie pre 8 rôznych molekúl nazývaných tokoferoly a tokotrienoly. Najbežnejšiou formou nachádzajúcou sa v strave je gama tokoferol. Avšak biologicky najaktívnejšiu formou je alfa tokoferol, ktorý je druhou najbežnejšie sa vyskytujúcou formou.

Hlavnou funkciu vitamínu E je jeho antioxidačná schopnosť. Medzi ďalšie úlohy patria enzymatická funkcia, funkcia expresie génov a funkcia neurologická. Avšak za najdôležitejšiu funkciu vitamínu E sa považuje jeho schopnosť prenášať signály medzi bunkami.

V prípade nedostatočného prenosu bunkových signálov dochádza k ochoreniam ako rakovina, autoimúnne poruchy či cukrovka.

Dlhodobejší nedostatok vitamínu E sa prejavuje prevažne nervovo-svalovými problémami, napríklad spinoceleberálnou ataxiou (zhoršená koordinácia rúk, jazyka a očí). Ďalším častým prejavom deficitného vitamínu E býva svalová myopatia, čiže svalová slabosť.

Okrem uvedených príznakov sa znížený príjem vitamínu E môže prejavovať nasledovnými symptómami:

 • anémia (poškodenie červených krviniek)
 • retinopatia
 • oslabená imunita
 • mužská neplodnosť
 • zhoršená artikulácia
 • zhoršený reflex svalového naťahovania a kontrakcie
 • znížená citlivosť na vibrácie
 • oslabená priestorová vnímavosť rôznych častí tela
 • znížený odhad vynaloženej svalovej sily 
 • znížená citlivosť na bolesť, hlad a pohyby vnútorných orgánov

Jedným zaujímavým príznakom nedostatku vitamínu E môže byť aj prítomnosť takzvaného Babinského znaku, či reflexu.

Ak sa chodidlo pošúcha od päty v smere k palcom, tak u zdravých ľudí sa prsty zatočia smerom dole. V prípade poškodenia nervov vyvolaného nedostatkom vitamínu E dôjde naopak k zatočeniu palcov smerom hore.

Vitamín K

Posledným vitamínom, na ktorý sa zameriame v dnešnom článku je Vitamín K. Podobne ako mnohé iné vitamíny, aj vitamín K predstavuje spoločný názov pre viacero molekúl. Člení sa na K1 (rastlinné formy) a K2 (živočíšne formy). Forma K1 sa v ľudskom tele premieňa na K2.

Tento vitamín ľudské telo potrebuje hlavne pre modifikáciu istých bielkovín zohrávajúcich úlohu pri zrážanlivosti krvi. K jeho ďalším úlohám patrí účasť pri metabolických procesoch v kostiach a iných tkanivách.

Nedostatok vitamínu K je u dospelých pomerne zriedkavý, avšak u novorodencov je pomerne častý. Preto sa aj po narodení aplikuje buď injekčne alebo orálne s odôvodnením, že sa tým predchádza vzniku vnútorného krvácania. To totiž v ojedinelých prípadoch môže  byť i smrteľné.

Existujú aj názory, že nedostatok vitamínu K u novorodencov môže mať svoj význam, konkrétne v tom, že sa tým predchádza krvným zrazeninám, ktoré by mohli vzniknúť počas pôrodu.

Primárny nedostatok vitamínu K vzniká v dôsledku existujúcich ochorení ako napríklad poškodenie pečene, cystická fybróza, alkoholizmus, zápalové ochorenie tráviaceho traktu, prípadne čerstvé operácie.

Sekundárny nedostatok vitamínu K sa vyskytuje u ľudí s bulímiou, na prísnej diéte a u tých, ktorí užívajú lieky proti zrážaniu krvi.

Príznaky nedostatku vitamínu K sú nasledovné:

 • znížená zrážanlivosť krvi
 • časté krvácanie
 • anémia
 • odreniny
 • krvácanie z nosa
 • silné menštruačné krvácanie
 • osteoporóza
 • koronárne ochorenie srdca
 • vápenatenie ciev

Zdroj:https://www.badatel.net/135-varovnych-znakov-nedostatku-urciteho-vitaminu/

—————

Späť


Kontakt+421 944 979 141