5. Doplnky stravy

 

Prečo sú lepšie prírodné doplnky stravy ako syntetické  ?

potravinové doplnky, doplnky stravy, antioxidanty, vitamíny, minerály, výživové doplnkyPo chemickej stránke nie je rozdiel medzi syntetickým a prírodným vitamínom. Vitamín C je rovnaká kyselina L - askorbová, nech ju získame z rastlín alebo ju chemicky vyrobíme. Kde je teda rozdiel ? Prečo niektoré veľké štúdie ukazujú, že syntetické vitamíny človeka môžu dokonca poškodiť namiesto toho, aby ho chránili pred rôznymi chorobami ?

A. Komplexnosť prírodných vitamínov

V prírode sa vitamíny vyskytujú v komplexe ďalších látok, ktoré umožňujú a zlepšujú vstrebateľnosť vitamínov a ich využiteľnosť v ľudskom tele. Napríklad vitamín C sa v prírode vždy vyskytuje v komplexe s bioflavonoidmi, ktoré účinok kyseliny L - askorbovej podporujú . Príkladom môže byť napríklad liečba skorbutu. Ak je ochorenie už rozvinuté, potom ho samotný vitamín C bez podpory bioflavonoidov nevylieči - vždy je nutné podávať tiež napríklad citrónovú šťavu, alebo vitamín C vyrobený formou extraktov z rastlín. Tablety vitamínu C firmy Nu****e obsahujú obrovské komplexy kyseliny L - askorbovej s bioflavonoidmi, takže majú mnohonásobne vyšší účinok ako syntetický vitamín C.

potravinové doplnky, doplnky stravy, antioxidanty, vitamíny, minerály, výživové doplnky

B. Minoritné zložky , tzv.rodiny vitamínov

Prírodné vitamíny obsahujú okrem hlavnej účinnej látky aj minoritné zložky , ktoré sú pre organizmus rovnako nevyhnutné . Pri chemickej analýze rôznych vitamínov stanovili vedci látky s najsilnejším účinkom a tie potom farmaceutické firmy vyrábajú ako daný vitamín. Napríklad vitamín E je syntetizovaný vo forme alfa - tokoferolu, ale v prírode sa vyskytuje celé spoločenstvo, celá rodina vitamínu E, ktorá obsahuje celkom osem látok - ďalšie tokoferoly a deriváty tokotrienolu . A všetky náš organizmus potrebuje. Rovnako tak okrem beta - karoténu potrebujeme alfa - karotén a ďalšie karotenoidy, ako luteín, zeaxantín, lykopén. A tieto karotenoidy sú v prírodných potravinových doplnkoch, ale nie sú v syntetických preparátoch .

potravinové doplnky, doplnky stravy, antioxidanty, vitamíny, minerály, výživové doplnky, fytonutrienty

C. Fytofaktory

Extrakty z rastlín obsahujú látky , ktoré sa dnes nepokladajú za vitamíny , nie je známa ich biologická účinnosť , napriek tomu ich však organizmus k svojej výžive a látkovej premene potrebuje. Sú to napr bioflavonoidy , ktorých je známych viac ako 4000, dokonca niektoré publikácie píšu o viac ako 20 000. Ďalej fytoestrogény a fytosteroly, o ktorých účinkoch hovorí lekárska veda až v posledných rokoch, ale v preparátoch Nu***e sú už viac ako 80 rokov uvádzané pod komplexným názvom fytofaktory. Pokiaľ sú tieto látky syntetizované chemicky, ich účinnosť výrazne klesá. Najúčinnejšie sú vo svojej prírodnej podobe.

fytofaktory, potravinové doplnky, doplnky stravy, antioxidanty, vitamíny, minerály, výživové doplnky

D. Spojitosť formy a dávky

Forma a dávka vitamínov má spájajúci moment: V Austrálii bola vykonaná štúdia so zle živenými deťmi, ktoré boli suplementovaní veľkými dávkami syntetických vitamínov a napriek tomu umierali. Nemusíme organizmu dodávať vysoké dávky vitamínov, ale musia byť v zodpovedajúcej forme, tzn. v prírodnej podobe, či už ako zelenina a ovocie, či koncentráty z rastlín.

extrakty z rastlín, potravinové doplnky, doplnky stravy, antioxidanty, vitamíny, minerály, výživové doplnky

E. Vzájomná podpora vitamínov a minerálov

vitamíny a minerály, potravinové doplnky, doplnky stravy, antioxidanty, vitamíny, minerály, výživové doplnkyPri náprave nedostatku vitamínov alebo minerálov je potrebné počítať s tým, že živiny fungujú vo vzájomnej kombinácii. Existuje vzájomne podporná funkcia medzi určitými vitamínmi a minerálmi, ktoré fungujú ako katalyzátory a podporujú vstrebávanie iných vitamínov a minerálov. Náprava nedostatku jedného vitamínu alebo minerálnej látky vyžaduje doplnenie ďalších látok, nie iba doplnenie chýbajúcej zložky. Preto by užívanie jednotlivého vitamínu alebo minerálu mohli byť neúčinné alebo dokonca nebezpečné. Pri užívaní prípravkov zameraných na jednu substanciu by malo byť samozrejmosťou doplňovanie ďalších látok. To všetko dokážu prírodné potravinové doplnky, pretože sa v koncentrátoch z rastlín nevyskytujú jednotlivé látky izolovane.

Ak užívame prírodné vitamíny, vždy by nás malo zaujímať to, kto ich vyrába, kde sa pestujú rastliny, z ktorých sú preparáty vyrobené, aká je kvalita výroby, zaručená čistota výroby, aká je kontrola kvality a výstupná kontrola preparátov - nielen čo do kvality, ale aj kvantity vitamínov a stopových prvkov v tabletách. Firma Nu****e garantuje uvádzané množstvo vitamínov a minerálov v preparátoch aj tesne pred expiráciou ( čiže dátumom spotreby ), nielen pri výstupe z výrobnej linky.