4.Vplyv nedostatku vitamínov

Ako sa prejavuje nedostatočný príjem vitamínov alebo stopových prvkov a aké máme diagnostické možnosti? Čiže ako zistiť, ktoré vitamíny a stopové prvky máme nášmu organizmu dodávať. 
 

Pokiaľ nedopĺňame do organizmu určitý vitamín alebo stopový prvok v dostatočnom množstve , dochádza k rozvoju ochorenia v piatich stupňoch :

1. Vstupná fáza - vyčerpávajú sa zásoby v tkanivách ešte v rámci normálnych hodnôt .

2. Biochemická fáza - začínajúci nedostatok, ktotý sa dá preukázať v niektorých tkanivách. Z tých, ktoré sú k dispozícii pre vyšetrenie, sú to napríklad nechty a vlasy .

3. Fyziologická fáza - človek sa cíti nedobre, nesvoj, nie sú však ešte klinické známky choroby.

4. Klinická fáza - objavujú sa už klinické príznaky, ktoré lekár môže diagnostikovať.

5. Anatomická fáza - objavujú sa už zreteľné prejavy na jednotlivých orgánoch 

 

Diagnostické možnosti

Z krvi sa darí diagnostikovať nedostatky prvkov, či vitamínov zvyčajne až v klinickej fáze! Organizmus totiž robí všetko pre to, aby v krvi udržiaval normálne hladiny prvkov. Berie ich teda odvšadiaľ - z rôznych tkanív a orgánov, len aby túto normálnu hladinu udržal. Krv je preto posledným miestom, kde by sme mali hľadať nedostatok minerálov.

 

Vďaka suplementácii (doplňovaniu potravy potravinovými doplnkami) môžeme doplniť nedostatky jednotlivých prvkov, upraviť poruchu rovnováhy pomerov rôznych prvkov aj biochemické tendencie tak, aby k rozvoju ochorenia nedošlo.